Arama...

Basında Biz

“İngiltere’den çöp değil atık plastik alıyoruz”

12 Kasım 2018

TÜDAM Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Vedat KILIÇ

Link-Dünya Gazetesi

Türkiye’de yapılan atık ithalatının çevre mevzuatına göre dizayn edildiğini ve bir kontrole tabii tutulduğunun altını çizen Değerlendirilebilir Atık Malzemeler Sanayiciler Derneği (TÜDAM) Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kılıç, “Baktığımızda bunlar çöp değil, sanayinin kullandığı ara hammadde. Bunlar plastik üretim firesi ya da toplanmış, ayrıştırılmış olan plastik malzeme. Plastik malzemeler, geri dönüşüm endüstrisi tarafından işlenerek, ana sanayide kullanılan hammadde haline getirilir. Dolayısıyla çöp ithalatı söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Bununla beraber kimi ülkelerin çöp ithal edip, bunu enerjiye çevirdiğini anlatan Kılıç, “Çöpleri bile alıp, işleyip elektrik enerjisine çeviren bir İsveç örneğimiz var. İngiltere’nin de çöpünü ithal edip, üstüne para alıp, bunu da enerjiye çeviriyor. Bizim ithal ettiğimiz ise çöp değil, sadece plastik” diye konuştu.

“Atık geri kazanılmaz ise ithalata izin verilmiyor”

İngiltere Çevre Bakanlığı’nın başka ülkelere atık ihracatı gerçekleştirildiğinde o atıkların geri kazanım tesislerine gittiğini ilgili evraklarla kanıtlanmasını şart koştuğunun altını çizen Vedat Kılıç, “Türkiye’den yapılan atık ithalatları da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geri dönüşüm, geri kazanım lisansı almış işletmelerce yapılıyor. Yetkisiz ya da merdiven altı işletmelerin bu atıkları ithal etme şansı yok. Dolayısıyla burada bir kontrolsüzlük söz konusu değil” şeklinde bilgi verdi.
Türkiye’de atıkların yönetilmesi ile ilgili pek çok çevre mevzuatı ve yönetmeliğin bulunduğunu anımsatan Vedat Kılıç, “Özellikle bugün Türkiye’nin bulunduğu alanda geri dönüşüm pastasının yüksek olması sebebiyle Türkiye hammadde özelliği taşıyan malzemeleri ithal etmek suretiyle kayda değer bir endüstriyel gelişim sağlayabilir. Bu atıkların hammaddeye çevrilmesi, kendi ülkemizin ana sanayisinde kullanılması veya ihraç edilerek ülkeye döviz getirilmesi ile ilgili ciddi bir fırsatı yakalayabiliriz. Buna ekonomik olarak böyle bakmak gerekiyor” önerisinde bulundu.