Arama...

Burkasan

Hakkımızda

BURKASAN atıklarınızı yönetirken, siz yalnızca işinize odaklanın...

Türkiye’nin her bölgesinde sanayi kuruluşlarına entegre ve profesyonel atık yönetimi çözümleri sunuyor ve işletmelerin atık yönetimine dair tüm iş yükünü üzerlerinden alıyoruz.

  • 20 yıldır atık ve atığın olduğu hemen her alanda faaliyet gösteren profesyonel bir atık yönetim şirketiyiz.
  • 350’nin üzerinde yüksek profilli markaya entegre atık yönetim çözümleri sunuyoruz.
  • Entegre ve sürdürülebilir sistemler dizayn ederek işletmelerin atık yönetim sorumluluklarını devralıyoruz.
  • Müşterilerimizle birlikte döngüsel ve yeşil ekonomi projeleri hayata geçirerek sürdürülebilirlik ajandalarına katkı sunuyoruz.
  • Yüksek kaliteli ve sürdürülebilir plastik hammaddeler (PCR ve PIR) üreterek müşterilerimiz için orijinal hammaddeye alternatif sunuyoruz.

Sayılarla

Burkasan

Üretmiş olduğumuz iş ve üretim kapasitesiyle
BTSO’nun ilk 250 listesinde yer alıyoruz.

12
Tesis
62.000
M2Alan
1.000
Çalışan
15.000
Ton/AyAtık Yönetimi
400
Hizmet Verilen Kuruluş
3.000
Ay/TonPlastik Hammadde Üretimi

2002: Sektöre ilk adım

Kılıç ailesi geri dönüşüm sektörüne ilk adımını Bursa’da Merdenik Kılıçlar Şirketi altında attı. Sektördeki ilk faaliyet alanı ise plastik atıkların geri dönüştürülmesi ve elde edilen hammaddeden plastik enjeksiyon yöntemiyle tekstil masurası imalatıydı.

2005: Kuruluş

Türkiye’de Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin 2005 yılında yayımlanmasıyla birlikte atık yönetimi ve geri dönüşüm alanlarında faaliyet göstermek isteyen işletmeler için lisans şartı getirildi. Bu dönemde sektörün geleceğini öngören şirketin kurucu ortakları Vedat Kılıç ve Yunus Kılıç, faaliyet konusu tamamıyla atık yönetimi olacak BURKASAN (Bursa Katı Atık Sanayi) şirketini Bursa Kestel Sanayi Bölgesinde kurdu. Kurulur kurulmaz mevzuattaki şartları yerine getiren tesis, Bursa ilinde lisans alan ilk işletme oldu.

2006 - 2009: Gelişim

Sektörün resmi ve kurumsal anlamda yeni yeni oluştuğu bu erken döneminde BURKASAN; bir taraftan endüstriyel atıkların yönetimi hususunda içecek, tekstil, otomotiv gibi farklı alanlardaki sanayi kuruluşlarına hizmetler sunarken, diğer taraftan da yerel yönetimlerle birlikte evsel değerlendirilebilir atıkların kaynağında ayrı toplanmasına ilişkin projeler yürüttü.

2010: İlk Serbest Bölge İçi Atık Yönetim Tesisi

Ar-Ge niteliğindeki projeyle birlikte Türkiye’de yer alan 19 serbest bölge içerisindeki ilk bölge içi atık yönetim tesisi 2010 yılında Bursa Serbest Bölgesinde (Gemlik) hayata geçirildi. Kurulmasının akabinde diğer serbest bölgelere de örnek teşkil eden tesis serbest bölge kullanıcılarına günlük ve profesyonel atık yönetimi hizmeti imkanı sundu.

2012: Plastik Geri Dönüşüm Tesisi (PIR)

Endüstriyel nitelikli(PIR) PET, PC, PE, PP gibi plastik atıkların geri dönüştürülerek hammadde haline getirildiği yüksek kapasiteli tesis 2012 yılında faaliyete alındı.

2013: Entegre Ahşap Palet ve Ambalaj Üretim Tesisi

Bursa Serbest Bölgesinde oluşturulan atık yönetim tesisinin ardından, bölge kullanıcılarının ahşap palet ve ambalaj ihtiyaçlarını karşılamak üzere, ISPM 15 standartlarına göre tomruktan ürüne üretim gerçekleştirebilen entegre bir tesis kuruldu.

2014: Türkiye’nin İlk Tam Otomatik Elektronik Atık Geri Dönüşüm Tesisi

Soğutucu, buzdolabı ve iklimlendirme cihazları gibi elektronik atıkları yüksek kapasiteli, tam otomatik ve çevreci şekilde geri kazanabilen Türkiye’nin ilk tam otomatik geri dönüşüm tesisi Bursa’da faaliyete alındı. Saatte 60 adet atık soğutucu işleme kapasiteli bu tesiste elektronik atıklar neredeyse el değmeden ve tamamen güvenli bir şekilde, %98’in üzerinde verimlilikle geri dönüştürülmektedir.

2015: İlk Yurt Dışı Yatırım

BURKASAN’ın ilk yurt dışı yatırımı Bulgaristan’da oldu. Bulgaristan Plovdiv’de kurulan entegre tesis, BURKASAN’ın Türkiye’deki palet/ambalaj üretimleri için ahşap hammadde tedariki için dizayn edildi.

2015 - İlk İştirak - Ege Atık Yönetimi A.Ş.

Bursa Serbest Bölgesinin ardından BURKASAN’ın serbest bölgelerdeki ikinci yatırımı Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi olan Ege Serbest Bölgesinde (İzmir) oldu. Bölge içi atık yönetim hizmetlerinde uzmanlaşan BURKASAN davet üzerine bir iştirak olarak Ege Atık Yönetimi Anonim Şirketi’ni kurdu ve ruhsat alarak Ege Serbest Bölgesinde faaliyetlerine başladı. 2018 yılında diğer iştirakçilerin hisselerinin de satın alınmasıyla Ege Atık Yönetimi A.Ş. %100 BURKASAN iştiraki haline geldi.

2016: Entegre Atık Yönetim ve Geri Dönüşüm Tesisi Yatırımı

Gelişen faaliyetlerinin ardından Trakya bölgesindeki atık yönetim tesisi ihtiyaçlarını gören Burkasan yeni tesisini 2016 yılında Tekirdağ Ergene'de devreye almıştır.  

2017: Tehlikeli Atık Geri Kazanım Tesisi

Bursa ve Ege Serbest Bölgelerinde atık yönetimi ve ahşap palet üretim faaliyetlerinden sonra tehlikeli atık geri kazanım tesisi yatırımları da tamamlanmış ve bölge kullanıcılarına tam entegre hizmet sunulmaya başlandı.

2017: Plastik Geri Dönüşüm Tesisi (PIR)

Endüstriyel nitelikli(PIR) PET, PE, PP gibi farklı plastiklerin geri dönüştürülerek hammadde haline getirildiği BURKASAN şirketinin onuncu işletmesi Bursa-Otosansit’te faaliyete geçti.

2018: Ahşap Palet Ayrıştırma ve Tamir Tesisi

Yıllık 1 milyon adet kapasiteli tam otomatik ahşap palet ayrıştırma ve tamir tesis yatırımı Bursa-Kestel’de faaliyete alındı.

2018: Karton Koli Tedarik Faaliyeti

Atık yönetimi ve üretim ruhsatlarına ek olarak alım-satım ruhsatıyla birlikte serbest bölge kullanıcılarına karton koli ambalaj tedarik faaliyetlerine başlandı.

2020: Tam Otomatik Plastik Hammadde (PCR) Üretim Tesisi

BURKASAN 2020 yılı başında yaklaşık 15 milyon USD tutarındaki bir yatırımla Türkiye’nin en modern ve teknolojik plastik geri dönüşüm tesislerinden birini faaliyete aldı. Sahip olduğu teknolojik altyapı ile tesiste tüketici kaynaklı(PCR) plastik atıklar neredeyse insan eli değmeden türlerine ve renklerine göre ayrıştırılmakta ve yıllık 25 bin ton A kalite rPET Flake ve rHDPE granül üretilmektedir.

Tesisi Görmek için tıklayınız.

Görüntüle
Sektöre ilk adım
Sektöre ilk adım
Sektöre ilk adım
Sektöre ilk adım
Sektöre ilk adım
Sektöre ilk adım
Sektöre ilk adım
Sektöre ilk adım
Sektöre ilk adım
Sektöre ilk adım
Sektöre ilk adım
Sektöre ilk adım

2002

2005

2006

2010

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2020